Saturday, September 13, 2008

Shell

Uskumatu, kust võib leida ideid. Eile ma vaatasin erinevate ehtekunstnike töid, et leida mõtteid. Inspiratsiooni lõi elama aga hoopis üks DaWanda poodnik bingbing, kes müüb tarvikuid. Ja üks ripats, mille puhul hakkasin mõtlema, et kuidas seda traadimässimisega teha :)
Selles kaelakees on türkiissinised swarovski kristallid ning naturaalne pärlmutter.Unbelievable, where you can find inspiration. Yesterday I was looking different jewellery to find some ideas. But inspiration came from a DaWanda shop bingbing, where you can find supplies. And there was a silver colored pendant that got me thinking of how to make this in wire wrapping :)
There are turquoise blue swarovski crystals and natural shell in this necklace.

6 comments:

Lillelemb said...

Ilus ripats, parajalt pusimist vist!? Ispiratsiooni saab vahel täiesti äraarvamatutest asjadest ning lõpptulemuski ettearvamatu. :)

Christina said...

I like how your inspiration took shape! The colors are so nice and the piece is really pretty.

Sirje said...

Väga ilus ripats, sunnib end korduvalt uurima:)

mdmB said...

lillelemb, pusimist oli vähem kui kartsin :) Jah inspiratsioon on äraarvamatu ning see detail seal DaWanda poes ei jätnud mulle ennem rahu, kui tegin selle ripatsi ära.

Christina, thank you. I guess that the color combination is quite traditional (as turquiose and coral or coral and shell).

Sirje, tänud, eks sa uuri siis korduvalt :D

beadibulle said...

hello !!
I really love this necklace !!! so precious and "romantique" !
great work with wire !
have a good day !

mdmB said...

Hello, beadibulle! Thank you!