Wednesday, January 6, 2010

Odds & Ends

Iga kord, kui teen ehte, siis jääb mul üle mingeid ehtekivikesi ja poolikuid asju. See tuleb sellest, et ma mõtlen tihti mitu korda ümber, mida ehtesse panna. Nii on mul neid ehtekive, mis juba pesades, kogunenud päris palju. See käekett ongi tehtud osadest neist. Ja üks poolik ripats, mis pidi kunagi kaelakeeks saama, leidis enda koha hoopis siin.

Minult on väga palju küsitud ehtekivide kohta ja seda, kuidas ma tean nende umbkaudset vanust. Nii ma otsustasin, et kirjutan selleteemalise postituse. See saab olema päris pikk :) Aga kui oled huvitatud ehtekivide infost, siis varsti tuleb võimalus.
Photobucket Photobucket
Photobucket

Every time I make a piece of jewelry I end up with many set rhinestones that are left over. It's because I tend to think over during the process and re-decide if something will fit or not. So I have a mix of rhinestones that are in settings. This bracelet is made from some of them and a halfmade pendant that never met its necklace also found its place here.

People ask alot about my rhinestones and how can I tell the approximate age. So I decided to write a special post on that. It's going to be a long one :) So if you're interested in learning more about vintage rhinestones you'll soon have the chance.

3 comments:

Rose said...

I love that pendant! Did you make that? Its quite lovely.

mdmB said...

Yes, I made that pendant. It was ment to become similar necklace like this: http://mdm-beadalot.blogspot.com/2009/07/and-we-have-winner.html

Thanks for the comment.

linca said...

ahh, see on midagi just minu maitsele värvilist. jätkuvalt jumaldan su töid!