Monday, March 2, 2015

Swarovski Oval Crystals in Rhinestone Brooches

On the first photo there are my recently bought Swarovski oval shaped crystals. The colors here are: Tanzanite, Burgundy, Crysolite, Light Topaz and Rose.

In addition to Swarovskis I added vintage handmade rice-shaped glass pearls from Japan and round vintage or antique beads (Prosser, pressed round, English cut or nailhead beads). And tiny little new pearls that in one case are with dyed jade beads.

There are five different color combinations at the time and the size of these brooches are smaller than previous brooches - these are 25mm in diameter! All brooches have signature plate that is smaller than I usually use, for the usual sized cartouche would've been too big.

Beading supplies Jewelry
Swarovski oval rhinestones article 4120

crystal rhinestone jewelry by mdmButiik Estonia
Rhinestone brooches with Swarovski crystals

Estonia designer Jewelry
Pink handmade rhinestone brooch with vintage Czechoslovakia glass beads

designer jewelry signed Estonia
Back of the brooch featuring secure pin clasp and signature plate

handmade designer jewelry by mdmButiik
These brooches are small only 25mm in diameter!


Esimesel pildil on näha hiljuti ostetud Swarovski ovaalse kujuga kristallid. Siin on värvid: Tanzanite, Burgundy, Crysolite, Light Topaz ja Rose.

Swarovskitele lisaks panin prossi käsitsi tehtud riisikujulised klaaspärlid Jaapanist ja ümmargused vintage või antiiksed helmed (Prosser, pressitud ümarad, English cut või nailhead-helmed). Ja tillukesed uued pärlid, mis ühel juhul on koos värvitud jadeiidist helmestega.

Hetkel on siin viis erinevat värvikombinatsiooni ja nende suurus on veel väiksem kui eelmistel prossidel - need on 25mm diameetriga! Kõikidel prossidel on signatuuriga plaadike, mis on tavalisest väiksem, kuna tavalise suurusega plaat lihtsalt poleks sobinud.

No comments: