Monday, April 20, 2015

Saphiret Brooch with Vintage Glass

In this brooch I used large Saphiret cabochon drops and beautiful glass petals. I'm so happy how it turned out. These vintage glass leaves are tricky! It's difficult to attach them in a way it looks pretty and is sturdy at the same time. And you'll never know what state is the wire until you inspect them closely. These ones here are in very good condition!

I added vintage and new Swarovski crystal rhinestones, vintage seed pearls and glass pearls. It's also a small brooch - I seem to make small ones lately! 
Saphiret cabochon is also vintage and has small chips on tip of the drop and on left bottom prong. Foiling is almost mint and shows off the beauty of this glass.

vintage rhinestone jewelry jewellery
Foiling lets the light bring out the beauty of the Saphiret glass.
Blue glass petals have delicate pattern and matte surface.

mdmButiik Eesti disain käsitöö ehted
This brooch is small, the metal plate measures 25mm.

I pick out the petals with strongest wire because 
I use only the best supplies in my jewelry

Selles prossis kasutasin ma suuremat Saphiret klaaskivi ja vintage klaasist õielehti. Olen väga rahul, kuidas see lõpuks välja tuli. Sest need klaaslehed on päris trikikad! Neid on päris raske kinnitada nii, et oleks ilus ja samaaegselt tugev. Ja traadi olukorda ei tea enne, kui neid lähedalt uurida. Need lehed on väga heas olukorras!

Ma lisasin vintage ja uusi Swarovski kristallklaasist ehtekive, vintage seemnepärleid ja klaaspärleid. Ka see on väike pross nagu ma viimasel ajal juhtun tegema.
Saphiret klaaskivi on vintage ja sellel on väike kild ära tilga tipust ning vasakul all pesa/kastiku kinnituse juures. Foolium on peaaegu perfektne ja laseb valgusel välja tuua selle klaasi ilu!

1 comment:

A Dd said...


"As the New Year is fresh in mind, the dominant question in mind of everyone is, “How will you make 2015 a great year?”
(\__/)
(='.'=)
(")_(")

_________________
Buy Archeage Gold
RS3 Gold