Friday, November 13, 2015

Vintage Style Wedding Accessories for the Bride & Groom, Bridesmaids & Groomsmen

Take a look what I've finished with green wax tape. Here's a selection of wedding accessories, starting from tiara for the bride. These are brand new and will be available in brown wax tape also. Brown wax tape gives warmer color to the branches.

I'll let you know when I start to list these to mdmButiik Etsy shop. These are quite time-consuming pieces so if you have any custom orders then let me know as soon as possible via Etsy or email. Just to make sure you'll receive them on time. But till then you find wedding jewelry and hair jewelry in corresponding shop sections.

Matching wedding accessories for
bride (tiara) and groom (boutonniere)

Here are three boutonnieres for groomsmen or
perhaps father of the groom or bride

Some feminine hair pins for bridesmaids or
mother of the bride/groom


Siin on näha, mis ma valmistasin rohelise vahatatud teibiga. Valik aksessuaare pulmadeks, alustades pruudi tiaaraga. Need on uhiuued ning valikuna tuleb veel pruuni vahateibiga aksessuaarid. Pruun vahateip annab ehetele soojema tooni.

Ma annan teada, kui alustan nende ehete mdmButiigi Etsy poodi üleslaadimisega. Need on päris aeganõudvad ja seetõttu, kui sul on mingid soovid või tellimused, siis palun anna võimalikult kiiresti teada kas Etsy kaudu või meili kaudu. Seda sellepärast, et vajalikud ehted õigel ajal kohale jõuaksid. Aga senimaani leiab pulmade ehted ja juukseehted vastavates mdmButiik Etsy poe alajaotustes.

No comments: