Friday, February 26, 2016

Rhinestone Jewelry in Chocolate Colors

My latest mini-collection is available! Here's a partial group photo of the jewelry. Cross shaped rhinestone brooch is standing on one of my antique glass trinket box. That box was the very first one I got, bought it from an antique shop in Tallinn.
On front of the photo is oh so pretty rhinestone necklace. It's designed to sit just around the neck. On the little mirror I put a pair of long rhinestone earrings in chocolate color. I'm in love with the tiny metal leaves! On the background you see long necklaces of beaded chain and long pendant necklace.
vintage style rhinestone jewelry, rhinestone necklace, rhinestone bracelet, rhinestone brooch, rhinestone earrings
A group photo of my latest mini-collection

Siin on viimane mini-kollektsioon! Väike osaline grupi pilt. Ristikujuline ehtekividega pross on siin ühel mu antiiksetest klaasist ehtekarpidest. See klaaskarp on mu kõige esimene, mille ostsin ammu Tallinna vanalinna antikvariaadist.
Pildil kõige ees on armas kristallidega kaelakee. See on lühemat sorti ja istub täpselt kaela alla. Väikese peegli peale panin pikad ehtekividega kõrvarõngad šokolaadiväärvides. Mulle tohutult meeldivad need väikesed metall-lehekesed! Taustal on pikad helmekettidest kaelakeed ning pikk ripatsiga kaelakee.

No comments: